medycyna
estetyczna

Ginekomastia / Lipomastia

czas zabiegu:
około ustala lekarz
rekonwalescencja:
około 1 dzień
najlepsze efekty po: 7 dniach
zalecana ilość zabiegów: 1
zabieg wykonuje:
lekarz
rodzaj:
ciało

Ginekomastia / Lipomastia

Ginekomastia / Lipomastia przerośnięty gruczoł piersiowy u mężczyzn. Schorzenie może występować  bez względu na wiek.

Mechanizm powstawania- Mężczyźni i objawy ginekomastii- Ginekomastia i nadmiar tkanki gruczołowej 

Gruczoł piersiowy ulega jedno- lub obustronnemu powiększeniu. Patologiczne powiększenie gruczołu piersiowego u mężczyzn może być wynikiem zaburzeń hormonalnych, skutkiem przyjmowania leków oraz środków takich jak sterydy anaboliczne. Może też być spowodowana stosowaniem diety bogatej w estrogeny. Choroby jakie mogą towarzyszyć ginekomastii to nadczynności tarczycy, przewlekła niewydolność nerek. Ginekomastia może być również skutkiem ubocznym leczenia raka gruczołu krokowego. Od ginekomastii odróżnia się lipomastię, której przyczyną jest nadmiar tkanki tłuszczowej zgromadzonej w okolicy piersi, która również powoduje istotny defekt kosmetyczny. Ginekomastia oraz lipomastia mogą być bolesne z charakterystycznym uczuciem świądu i pieczenia.

Ginekomastia i wystąpienie. Cechy schorzenia Ginekomastia:

Jak już wspomniano ginekomastia i przerost tkanki gruczołowej piersi u mężczyzn. Istnieje kilka rodzajów ginekomastii o ktorych warto pamiętać. Pierwszą z nich jest :

 1. Ginekomastia fizjologiczna tzw noworodkowa, która z wiekiem ustępuje samoistnie. Należy pamiętać, że Ginekomastia w okresie dojrzewania to również częste zjawisko powszechne, szczególnie u chłopców z nadwagą. Przerost gruczołu piersowego można też zauważyc u mężczyzn w podeszłym wieku, który jest wynikiem naturalnych zmian w poziomie hormonów. 
 2. Ginekomastia Patologiczna, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, którą należy należy diagnozować u lekarza specjalisty to ginekomastia hormonalna związana z zaburzeniami hormonalnymi. Zaburzenia to hipogonadyzm, nadczynność tarczycy i nowotwory tworzące się na bazie estrogentów. Kolejnym typem schorzenia którego wynikiem jest patologiczny przerost gruczołów jest ginekomastia lekowa. Wywołują ją niektóre leki jak antydepresanty, leki na nadciśnienie i sterydy anaboliczne. Ginekomastia też występuje u osób z marskością wątroby, niewydolnością nerek i nowotworem. 
 3. Ginekomastia rzekoma, której podłoże nie jest do końca poznane.
  Pamiętaj, że problem ginekomastii , czyli nagromadzenia się tkanki tluszczowej pojawia się też u osób otyłych. Dletego należy dbać zachowanie zdrowgeo trybu życia, aby nie dopuszcać do dużych wahań wagi.
  Rodzaj leczenia zależy od rozpoznania ginekomastii, czyli poznania rodzaju i przyczyny przez lekarza chirurga. Doświadczonego specjalistę od leczenia ginekomastii w Prime Clinic Warszawie. Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć ginekomastę, umów się na wizytę do Prime Clinic w Warszawie w celu postawienia odpowoedbiej diagnosy i wdrożeniu leczenia. 

Objawy ginekomastii?

[caption id="attachment_380" align="alignnone" width="1000"] Ginekomastia / Lipomastia[/caption]

Objawem gineomastii jest nienaturalny przerost tkanki piersiowej. Może on manifestowac się obustronnym lub jednostronnym przerostem piersi. Piersi stają się asymetryczne, wiszące. Tkanka staje się bardziej elastyczna i miękka. Pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe z powodu obrzęku. Towarzyszyć temu może nadwrażliwość na dotyk. Mogą pojawić się guzki, które mogą świedczyć o rozpoczynającym się procesie twoerzenia się nowotworu. 

Najczęstszym objawem ginekomastii jest nieproporcjonalny wzrost tkanki piersiowej u mężczyzn. To oznacza, że mogą się one powiększyć lub stać się bardziej miękkie w porównaniu do typowej męskiej tkanki piersiowej. Objawy ginekomastii różnią się w zależności od przyczyn i stopnia nasilenia problemu. Oto niektóre z typowych objawów:

Leczenie Ginekomastii - Warszawa

Ginekomastia zabieg chirurgiczny estetyczny jak również pro zdrowotny, ponieważ likwoduje prawdopodobieństwo powstania nowotworu piersi niemal do zera. 

Krótko mówiąc, zabieg leczenia ginekomastii w Prime Clinic Warszawa polega na usunięciu przerośniętej tkanki, za pomocą odessania przy pomocy  urządzenia do liposukcji wodnej WAL, lub wycięcia, w zależności od wyniku badania USG. Lekarz podczas wizyty wybiera najkorzystniejszą dla pacjenta metodę usunięcia przerośniętego gruczołu piersiowego.

Zabieg operacja usunięcia ginekomastii  to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów u mężczyzn.

Przygotowanie do zabiegu ginekomastii

[caption id="attachment_381" align="alignnone" width="1000"] zabieg ginekomastii Prime Clinic[/caption]

Chirurgiczne leczenie ginekomastii moze róznć się w zależności od stopnia zaawansowania i stanu, rodzaju tkanki tłuszczowej gruczołowej. Z reguły operuje się obie piersi, aby zachować ich symetrię. Wynikiem czego jest najlepszy efekt terapeutyczny i estetyczny. 

Pierwszy krok to konsultacja i diagnostyka. Podzcas konsultacji z lekarzem chirurgiem dokonywana jest diagnostyka i omównie sposobu keczenia. 

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent musi posiadać prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych zleconych przez lekarza wykonującego zabieg. Wszystkie badania laboratoryjne można wykonać na miejscu w Prime Clinic, a wyniki otrzymuje się po kilku godzinach od pobrania.

Przed operacją nie zaleca się palić papierosów, zażywać aspiryny ani jej pochodnych, intensywnie ćwiczyć na siłowni, a także stosować drastycznej diety. Nie zastosowanie się do tych zaleceń może spowodować krwawienia pooperacyjne, obrzęki, stwardnienia, wydłużenie procesu gojenia.

Dostępne techniki chirurgiczne- ginekomastia i zabieg leczenia

 • Liposukcja: odessanie tkanki tłuszcowej.
 • Chirurgiczne usunięcie tkanki tłuszczowej gdy przerost gruczołu wynika z tkanki gruczołowej. : 

Dalszy przebieg zabiegu ginekomastii:

Po zaaplikowaniu znieczulenia miejscowego chorurg wykonuje małe nacięcie zwykle blisko brodawki sutkowej. Następnie usuwa nadmiar gruczołu. Kolejmym etapem jest przemodelowanie gruczołu, tak aby pierś wygladała zgrabnie. Na koniec zabiegu operacyjnego lekarz zamyka powstałą ranę zakładając szwy. Zabieh trwa ok 2 godzn. 

Po zabiegu 

Po zabiegu pacjent opuszcza klinikę w opatrunku i ubranku uciskowym. Nie wolno unosić rąk przez ok tydzień po zabiegu. Zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek czynności fizycznych z koniecznością dzwigania czy podnoszenia rąk do czasu ściągnięcia szwów tzn. ok 7 dni po zabiegu. Możliwe są dolegliwości bólowe, które ustępują po zażyciu leków przeciwbołowych. 

Następnego dnia po zabiegu pacjent obowiązkowo musi stawić się na kontrolę w celu zmiany optrunków. 

Rekonwalescencja

Należy ograniczyć aktywność fizyczną przez kilka tygodni po zabiegu. 

Ryzyka związane z zabiegiem. 

Jak w przypadku każdego zabiegu operacyjnego istnieje ryzyko komplikacji, które zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Do ryzyk związanych z zabiegiem należą:

 • krwiaki, które ustępują z czasem najczęściej są wynikiem nie przestrzegania zaleceń niepodnoszenia rąk po zabiegu 
 • bliznowce, pojawiają się u osób ze skłonnościami do twoerzenia się przerostów w miejscu cięcia. Leczenie polega na miejscowym zastosowaniu terapii sterydowej, lub terapii laserpwej. 

Ile kosztuje zabieg ginekomastii

Cena zabiegu ginekomastii zależy od skali zabiegu. 

Ginekomastia Warszawa Cena od  7000 ZŁ

 

https://www.youtube.com/watch?v=pFwmiMYEz6E

 

Link do wywiadu z Dr Robertem Chmielewskim o ginekomastii

https://www.youtube.com/watch?v=0_lIGdUyuYI&t=32s

Więcej o ginekomastii również w autorskim programie "No i Pięknie" w Radiu kolor:

Efekty zabiegu:
 • Usunięte gruczoły piersiowe.
 • Gładki obszar w miejscu gruczołów piersiowych
 • Znacznie obniżone ryzyko wystąpienia wystąpienia nowotworu piersi.
Wskazania:
 • Przerośnięcie gruczołu piersiowego (szczególnie u mężczyzn może skutkować rozwinięciem choroby nowotworowej)
 • leczenie hormonalne
 • asymetria jedno lub obustronna piersi
 • guzy w piersi
 • nadmiar skóry na piersiach
Zalecenia pozabiegowe:
 • Obowiązkowe wizyty pozabiegowe
 • Zmiana opatrunków
 • Zdjęcie szwów
 • Noszenie ubrania uciskowego przez okres wyznaczony przez lekarza
 • Zabiegi Icoone na obszar objęty zabiegiem, co ma wpływ na lepszy wizualny efekt terapeutyczny
 • Brak aktywności fizycznej do czasu wygojenia się ran
Przeciwwskazania:
 • Aktywna choroba nowotworowa
 • Aktywne infekcje wirusowe
 • Opryszczka
Cennik:
Zabieg Cena
Ginekomastia od 7000 zł
Kwalifikacja do zabiegu odbywa się po uprzedniej konsultacji lekarskiej. 300 zł
Histopatologia zmian 300 zł

Zabiegi alternatywne

Liposukcja wodna WAL

Permanentna likwidacja tkanki tłuszczowej poprzez wypłukanie jej wypłukanie z tkanek. Zabieg nie niszczy naczyń krwionośnych.